Committees
16433
page-template-default,page,page-id-16433,bridge-core-3.0.2,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.4,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-28.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-13

Committees

Membership Committee

(responsible for membership recruitment and renewal, and development of recruitment and promotional materials.)

  • Tim Brusseau, Chair, University of Utah (2023)
  • Sara Michalisyzn, Youngstown State University (2023)
  • Megan Frost, Michigan Technological University (2024)
  • Tom George, University of Michigan (2024)
  • Gary Heise, University of Northern Colorado (2024)
  • Lisa Hicks, University of Indianapolis (2024)
  • Ellen Evans, University of Georgia (2025)
  • Mark Urtel, IUPUI (2025)
  • Tom Templin, AKA Executive Director (Liaison)
  • Kim Scott, Business Office

Publications Committee

(oversees Kinesiology Today , occasional white papers, position statements and reports.)

  • Dan Tarara, Chair, High Point University (2024)
  • Gonzalo Bravo, West Virginia University (2023)
  • Jenny O, California State University, East Bay (2024)
  • Eadric Bressel, Utah State University (2025)
  • Priscila Tamplain, University of Texas-Arlington (2025)
  • Matt Ganio, University of Arkansas (2025)
  • Jeff Fairbrother, Auburn University (Liaison)
  • Penny McCullagh, KT (Editor)

Diversity, Equity and Inclusion Committee

(promotes diversity and equity within the field of Kinesiology, particularly as it relates to underrepresented groups.)

  • Danielle Wadsworth, Chair, Auburn University (2023)
  • Steve Petruzzello, University of Illinois at Urbana-Champaign (2024)
  • Wendy Wheeler, Okanagan College (2024)
  • Yolisa “Helen” Duly, University of Hawaii – Hilo (2025)
  • Tom Wu, Bridgewater State University (2025)
  • Jared Russell, Auburn University (Liaison)

Communication and Marketing Committee

(responsible for the oversight of website, membership communication including affiliate members and development and support of strategies to enhance communication across the discipline.)

  • Paul Carpenter, Chair, California State University-East Bay (2023)
  • David Bellar, University of North Carolina, Charlotte (2023)
  • Donna Pastore, Ohio State University (2023)
  • Daniel Burt, Texas A&M University-Kingsville (2023)
  • Melissa Bopp, Pennsylvania State University (2024)
  • Greg Davis, University of Lousiana-Lafayette (2025)
  • Tao Zhang, University of North Texas (2025)
  • Matt Mahar, San Diego State University (Liaison)
  • Penny McCullagh, KT Editor

Student Awards Committee

(responsible for reviewing the national scholar awards nominations in three categories from member institutions.)

  • Melanie Perreault, Chair, SUNY Brockport (2023)
  • Phillip Post, New Mexico State University (2023)
  • Brian Focht, Ohio State University (2023)
  • Peter Bodary, University of Michigan (2024)
  • Albert Mendoza, California State University, East Bay (2024)
  • Elizabeth Mullins, Springfield College (2024)
  • Damon Andrew, Florida State University (2025)
  • Matt Brothers, University of Texas-Arlington (2025)
  • Joel Martin, George Mason University (2025)
  • Lara Duke, Capilano University (Liaison)

2023 Workshop Program Planning Committee

  • Karen Francis, Chair, San Francisco State University (2023)
  • Megan Frost, Michigan Technological University (2023)
  • Phil Post, New Mexico State University (2023)
  • Sarah Price, Florida A&M University (2023)
  • Jared Russell, Auburn University (2023)
  • Heather Van Mullem, Lewis & Clark University (2023)